Odstoupení jednatele z funkce je možné, ale je nutné upozornit, že i po odstoupení odpovídá jednatel za dobu, kdy byl ve výkonu funkce, a to za činnosti, ke kterým byl jako jednatel povinen.
Člen voleného orgánu obchodní korporace může ze své funkce odstoupit a odstoupení je nutné sdělit společnosti (příslušnému orgánu).
Výkon funkce nekončí ihned po oznámení odstoupení, ale končí až dnem, kdy odstoupení projednal nebo měl projednat orgán, který ho zvolil, nestanoví-li společenská smlouva, že postačí, projednal-li je nebo měl projednat orgán, jehož je členem. Pokud by jednatel oznámil odstoupení přímo na jednání orgánu bez předchozího oznámení o odstoupení, tak pokud se nedohodne jinak, končí výkon funkce uplynutím 2 měsíců od jednání.
Pokud není ve stanovách uvedeno jinak, tak ve společnosti s ručením omezeným projednává odstoupení valná hromada společnosti.
Příslušný orgán je povinen projednat odstoupení bez zbytečného odkladu, nejpozději však na nejbližším zasedání poté, co bylo odstoupení obchodní korporaci doručeno.
U společností s jediným společníkem se použije ustanovení o jediném společníkovi a ten může stanovit a určit okamžik zániku funkce. Okamžik zániku však nesmí být dříve než rozhodnutí jediného společníka.
Dnem, kdy valná hromada „měla projednat“ rezignaci člena orgánu na funkci, je nutno rozumět nejenom den, kdy se valná hromada sešla v usnášeníschopném stavu, ale odstoupení jednatele z funkce neprojednala, ale i den, kdy se svolaná valná hromada nesešla, tedy v určený čas a na určené místo se nedostaví společníci mající dostatečný počet hlasů pro to, aby valná hromada byla usnášeníschopná
Jednatel nesmí odstoupit v době, která je pro obchodní korporaci nevhodná.
Pokud jednatel odstoupil ze své funkce v nevhodné době, nezakládá to neplatnost jeho odstoupení, ale pouze jeho povinnost k náhradě tím způsobené újmy.
0 komentářů